अन्तराष्ट्रिय राष्ट्रीय समाचार

इथियोपियाका प्रधानमन्त्री अहमदलाई यस बर्षको नोबेल शान्ति पुरस्कार

काठमाण्डौ ,शुक्रबार असोज २४गते ।
यस वर्षको नोबेल शान्ति पुरस्कार इथियोपियाका प्रधानमन्त्री अबी अहमद अलीलाई प्रदान गरिएको छ । छिमेकी देश इरिट्रियासँगको सीमा विवाद साम्य पारेर शान्ति र अन्तर्राष्ट्रिय सहकार्यमा सहयोग पुर्‍याएबापत प्रधानमन्त्री अहमदलाई शान्ति पुरस्कार प्रदान गरिएको नर्वेको नोबेल कमिटीले बताएको छ ।

इरिट्रिया स्वतन्त्र भैसकेको केही वर्षपछि सन् १९९८ मा दुई देशबीच युद्ध नै भएको थियो । पूर्वी अफ्रिकाका छिमेकी राष्ट्रबीच दुई दशक लामो सीमा विवाद रहँदै आएको थियो । दुई देशबीचको विवाद अन्त्य गर्न महत्वपूर्ण भूमिका खेलेका कारण उनी पुरस्कारको हकदार भएको नोबेल कमिटीले जनाएको छ ।

सत्ता सम्हालेपछि अहमदले राजनीतिमा महिलाहरुको भूमिका बढाउने पहल पनि गरेका थिए । उनले आफ्नो सरकारमा २० मन्त्री पदमध्ये आधा सिटमा महिलाहरुलाई नियुक्त गरेका थिए, जसमा देशको पहिलो महिला रक्षा मन्त्री पनि थिइन् ।

अप्रिल २०१८ मा अबी अहमद प्रधानमन्त्री बनेपछि उनले इरिट्रियासँग शान्ति वार्ता फेरि सुरु गर्ने चाहेको बताएका थिए । जुलाई २०१८ मा यी दुई देशबीच शान्ति सम्झौतामा हस्ताक्षर भएको थियो ।

सन् २००२ मा अन्तर्राष्ट्रिय सीमा आयोगको मध्यस्थताको फैसला स्वीकार गर्नु नै उनको सफलताको एउटा महत्वपूर्ण आधार थियो । उज्यालो

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

बाढी पहिरो पिडितका लागि मोना कतारद्वारा सहयोग संकलन सुरु

अमित बिश्वकर्माबेनी ,आइतबार असार २८ गते ।म्याग्दीको धौलागिरी गाउँपालिका – ६ मराङ, मालिका गाउँपालीका– ७ बिम र जिल्लाका अन्य भेगहरुमा बिहिबार राती गएको पहिरोबाट प्रभाबित बनेकाहरुलाइ राहतका लागि म्याग्दी प्रबासी नेपाली संघ…

thumbnail

मोना साइप्रसको अध्यक्षमा रोका मगर

म्याग्दी ,बुधबार असार २४ गते ।साइप्रसमा प्रवासमा रहेका म्याग्दीलीहरुको साझा संस्था म्याग्दी प्रवासी नेपाली संघ (मोना ) गठन गरिएको छ । लोकराज रोका मगर अध्यक्षतामा मोना साइप्रस गठन गरिएको हो । मोना…

thumbnail

विश्व स्वास्थ्य संगठनको आग्रह : महामारीलाई बेवास्ता नगर्नु

जेनेभा ,आइतबार असार २१ गते । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लूएचओ)ले कोरोनाभाइरस महामारी जादुमयी तरिकाले नहट्ने भन्दै यसलाई बेवास्ता नगर्न आग्रह गरेको छ । संक्रमण फैलने क्रम बढ्दो रुपमा नै रहेको भन्दै डब्लूएचओले…

Write a Reply or Comment