म्याग्दीमा रक्तदान र दिप प्रज्वलन गरि प्रथम सहिद लखन स्मृति दिवस मनाइयो

बेनी बिहिबार फागुन २ गते । आज फागुन २ गते नेपालका प्रथम सहिद क्याप्टेन लखन थापा मगरको सहिद स्मृति दिवस । सहिद थापा मगरको १ सय ४२ औं स्मृति दिवसको अवसरमा देशभर विभिन्न कार्यक्रमहरुको आयोजना गरिएको छ ।

देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरि दिवस मनाइरहँदा म्याग्दीमा पनि रक्तदान तथा दिप प्रज्वलन गरि स्वर्गिय थापा मगरलाई सम्झना गरिएको छ ।

नेपाल मगर विद्यार्थी संघ जिल्ला कार्यसमिति म्याग्दीको आयोजनामा रक्तदान तथा दिप प्रज्वलन गरि प्रथम सहिद थापा मगरलाई सम्झना गरिएको हो । सदरमुकाम बेनी बजारमा रहको सहिद स्तम्भ र लखन चौतारिमा विहान रक्तदान र साँझपख दिप प्रज्वलन गरि सहिद थापा मगरलाई सम्झना गरिएको हो ।

जहानिय राना शाशन तथा अन्याय अत्याचारको विरुद्धमा आवाज उठाउन खोज्दा रानाहरुको आदेशमा चरम यातना सहित १९३३ फागुन २ गते काठमाडौंमा खिर्राको बोटमा उनलाई झुन्ड्याइ मारिएको बताइन्छ ।

नेपालको प्रथम सहिद भएपनि सरकारले सहिदहरुलाई वेवास्ता गरि अपमान गर्न खोजेको आरोप लगाउँदै मगर समुदाय संगै सबै नेपालीहरुले सरकारप्रति खेद प्रकट गरेका छन् । उनिहरुले सहिद दिवसमा दिइएको बिदालाई पनि कटौति गरि सरकारले सहिदहरुको बलिदानलाई बिर्सन खोजेको आरोप लगाएका छन् ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

इनार सफा गर्ने क्रममा डुबेर सुर्खेतमा एक जनाको मृत्यु

सुर्खेत । इनारमा डुबेर सुर्खेतमा एक जनाको मृत्यु भएको छ। जिल्लाको भेरीगंगा नगरपालिका–१० तोलीखोलामा इनार सफा गर्न गएको एक जनाको डुबेर मृत्यु भएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय सुर्खेतले जनाएको छ। प्रहरीका अनुसार भेरीगंगा…

thumbnail

बाटोमा हिँडिरहेका डाक्टरलाई कुटे ट्राफिक प्रहरीले

ललितपुर । ललितपुरको पुल्चोकस्थित आरोग्य प्रतिष्ठानमा कार्यरत एक जना डाक्टरलाई ट्राफिक प्रहरीले कुटेका छन् । आइतबार राति पौने ९ बजे ड्युटी सकेर घर फर्किरहेका (मेडिकल अफिसर) डाक्टर कुलबहादुर घिसिङमाथि ट्राफिक प्रहरी जवान…

thumbnail

रोपाइँ गर्ने क्रममा चट्याङ लागेर किसानको मृत्यु

धनगढी । कैलालीमा चट्याङ परेर एक जनाको मृत्यु भएको छ । कञ्चनपुरको कृष्णपुर नगरपालिकाका-५ का ४८ वर्षीय पुनाराम चौधरीको चट्याङ लागेर मृत्यु भएको हो। मंगलबार बिहान गोदावरी नगरपालिका–३ मालाखेतीमा रेडियन्ट ग्यास कम्पनी…