म्याग्दी समाचार समाज

बेनीमा राष्ट्रिय परिचयपत्र वितरण सम्बन्धी अन्तक्र्रिया तथा अभिमुखिकरण कार्यक्रम सम्पन्न

बेनी सोमबार भदौ १६ गते ।
म्याग्दीको सदरमुकाम बेनीमा राष्ट्रिय परिचयपत्र वितरण सम्बन्धी अन्तक्र्रिया तथा अभिमुखिकरण कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । राष्ट्रिय परिचय पत्र वितरण तथा पञ्जिकरण भिभाग सिंहदरबार काठमाण्डौँको आयोजनामा सोमबार जिल्लाका ६ वटै स्थानीय तहका जनप्रतिनिधि ,सरकारी कर्मचारी ,राजनितिक दल ,नागरिक अधिकारकर्मिलाई अन्तक्र्रिया मार्फत अभिमुखिकरण गराइएको हो ।

कार्यक्रममा निर्देशक चोमेन्द्र न्यौपानेले राष्ट्रिय परिचय पत्र सम्बन्धी जानकारी नागरिकको हरेक किसिमका परिचयपत्रहरुलाई एउटै आधुनिक प्रविधिमा आधारित स्मार्ट कार्डमा भण्डारण गर्न मिल्ने उहाँले बताउनुभयो । निर्देशक न्यौपानेका अनुसार अहिले सम्म १ लाख १७ हजार नागरीकलाई राष्ट्रिय परिचय पत्र वितरण गरिएको छ । राष्ट्रिय परिचय पत्र लिनका लागि १६ बर्ष उमेर पुगेको हुनुपर्ने छ । भने जन्मदर्ता लिएकाले पनि परिचयपत्र पाउनेछन् ।

निर्देशक न्यौपानेका अनुसार राष्ट्रिय परिचयपत्रलाई नागरिकले आफ्नो नागरिकता, मतदाता परिचयपत्र, कर सम्बन्धी अभिलेख, ब्याङ्किङ कारोबार, समाजिक सुरक्षा परिचयपत्र लगायतमा प्रयोग गर्न सक्छन् ।


सुरक्षा चिप्स सहितको परिचयपत्रले नागरिकका व्यक्तिगत र बायोमेट्रिक विवरणहरूमा तत्काल पहुँच दिने बाहेक नेपाली, गैरआवासीय नेपाली र विदेशीको वर्गीकरणमा पनि मद्दत र्पुयाउने बताइएको छ । व्यक्तिगत विवरणको जाँच र विकास योजना तर्जुमामा पनि परिचयपत्रले मद्दत गर्ने जनाइएको छ।

राष्ट्रिय परिचयपत्र कार्यान्वयन भएमा सरकारको राजश्व संकलनमा बृद्धि ,अनियमितता रोकिने ,विकास निर्माणमा सहज हुने, एउतै नागरिकले दोहोरो सुविधा लिन नपाउने , अपराधिक क्रियाकलाप न्युनिकरण हुने ,उद्योग ,व्यवसाय र फर्म दर्तामा बृद्धि हुने तथा व्यवसायमा आर्थिक पारदर्शिता हुने तथा विभिन्न झनझटिला प्रक्रियाको अन्त्य हुनुका साथै खर्च कटौती हुने जनाइएको छ ।


कार्यक्रममा गण्डकी प्रदेश सभाका सदस्य सांसद विनोद केसीले राष्ट्रिय परिचय पत्र वितरणलाई प्रभावकारी बनाउन सहयोग गर्ने बताउनुभयो । सबै वडामा कर्मचारी परिचालन गरी व्यक्तीगत विवरण संकलन गरि नागरिकताको आधारमा पचियपत्र वितरण गरिने प्रमुख जिल्ला अधिकारी ज्ञाननाथ ढकालले जानकारी दिनुभयो ।

उहाँका अनुसार १० वटा सेवा केन्द्रबाट परिचय पत्र वितरण गरिनेछ । परिचयपत्रमा फोटो र औंलाको छाप तथा नाम थर ठेगाना,उमेर ,लिंग संगै अन्य व्यक्तिगत विवरणहरुको आधारमा नागरिकको पहिचान हुने जनाइएको छ । कुनैपनि व्यक्तिको गोपनीयतालाई भंग हुन नदिनका लागि विभिन्न निकायले कानुनद्वारा तोकिए बमोजिम मात्र प्रयोग गर्न सक्नेगरी गोपनियता सुनिश्चित गरिएको केन्द्रले जनाएको छ ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

कलेजो रोगी दर्जीलाई समाजसेवी गौचनद्धारा आर्थिक सहयोग,उपचारमा सहयोग गर्न अपिल

बेनी । कलेजो रोगबाट पीडित धवलागिरी गाउँपलिका–७ की अनिता दर्जीलाई नेपाली कांग्रेस, म्याग्दीकी नेतृ तथा समाजसेवी विमला गौचनले आर्थिक सहयोग गर्नुभएको छ । लामो समयदेखी कलेजो रोगबाट पीडित दर्जीलाईको आर्थिक अवस्था कमजोर…

thumbnail

कोरोनाका कारण नेपालमा २२ प्रतिशतले गुमाए रोजगारी

काठमाडौं । कोरोना भाइरसका कारण नेपालमा २२.५ प्रतिशतले रोजगारी गुमाएका छन्। नेपाल राष्ट्र बैंकको अध्ययनअनुसार सरकारले चैत्र ११ गते लकडाउन घोषणा गरेसँगै रोजगारी गुमाउने क्रम सुरु भएको हो।केन्द्रीय तथ्यांक विभागका अनुसार नौ…

thumbnail

निस्कोटमा पहिरोले एक घर पुरियो ,तीन घर उच्च जोखिममा

बेनी । म्याग्दीको मालिका गाउँपालिका–१ ,निस्कोटको नामर्दीमा पहिरोले एक घर पुरिएको छ । नामर्दीका भबहादुर पुनको घर पहिरोले पुरिएको हो । साथै सोही बस्तीका एक र दासका दुई गरी तीन घर उच्च…

Write a Reply or Comment