संरचनागत रुपमै महिलालाई विभेद

बेनी,मंगलबार असोज ८ गते ।

महिलाहरुले आफुहरुलाई संरचनागत रुपमै विभेमा पारिएको बताएका छन् । अन्तराष्ट्रिय संयन्त्र आर्थिक ,सामाजिक तथा सांस्कृतिक अधिकार र महिला विरुद्ध भेदभाव उन्मलन समितिले नेपाल सरकारलाई दिएको निश्कर्ष सुझाव सम्बन्धमा मंगलबार बेनीमा अयोाजित कार्यशालामा उपस्थित महिला अधिकार कर्मिहरुले यस्तो बताएका हुन् ।

उनिहरुले महिलाहरुलाई सार्वजनिक तथा निजि क्षेत्रहरुमा प्रत्यक्ष तथा अप्रत्यक्ष रुपमा विभेद गर्ने गरेको गुनासो गरे । सरकारी तथा गैरसरकारी कार्यालयमा महिला मैत्री संरचना निर्माण भएको छैन् महिला अधिकारकर्मी विमला गौचनले बताउनुभयो । महिलाहरुको आर्थिक ,सामाजिक विकास र सशकतीकरणका लागि संविधानमा महिलाको हक प्रत्याभुत गरिएपनि व्यवबहारमा लागु नभएको उहाँको भनाइ छ । लैङ्गीक मुल प्रवाहीकरणका लागि विभिन ऐन,नियम ,रणनिती र कार्ययोजना कार्यान्वयनमा आएपनि प्रभावकारी हुन नसकेको मानव अधिकारबादी गौचनले बताउनुभयो ।

परम्परादेखी समाज विकासको क्षेत्रमा महिलाको अति महत्वपुर्ण भुमीका हुँदाहुदै पनि राज्यको हरेक क्षेत्रमा महिलाको न्युन सहभागिता रहेको बताउनुभयो ।
जिसस प्रमुख देवेन्द्रबहादुर केसीले मानव अधिकारको अवस्था सुधार र सामाजिक रुपान्तरणका लागि संबिधानले पनि धेरै विषय समेटेको उल्लेख गर्दै नीतिगत ब्यवस्थाको ब्यवहारिक कार्यान्वयनमा जोड दिनुभयो ।

ओरेककी कार्यक्रम सयोजक संजिता तिम्सिनाले सिड समितिले दिएका सुझाव, त्यसको कार्यान्वयनमा देखिएका समस्या र चाल्नुपर्ने कदमहरुका बारेमा सहजिकरण गर्नुभएको थियो । उहाँले मानव अधिकारको सम्मान, संरक्षण र परिपुृिर्तको राज्यको दायित्व भएको बताउनुहुँदै प्रभावकारी कार्यान्वयनमा सबैलाई आग्रह गर्नुभयो ।

प्लान इन्टरनेश्नल नेपाल र सिविन म्याग्दीको आयोजना र महिला पुनस्र्थापना केन्द्रको समन्वयमा संचालनमा भएको कार्यक्रममा सहायक प्रजिअ महेश सुवेदी, इन्सेक प्रतिनिधि अमृत बास्कुने लगायतले धारण प्रस्तुत गर्नुभएको थियो । मानव अधिकार तथा शान्ति समाजका पूर्व अध्यक्ष मुक्तिप्रसाद ढुङगानाको अध्यक्षता, सिविन म्याग्दीका कार्यक्रम अधिकृत बसन्त ढुङ्गानाको स्वागत र कर्मचारी रञ्जना श्रेष्ठको सञ्चालनमा कार्यक्रम सम्पन्न भएको थियो ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

पिताको वार्षिक पुण्य तिथिको अवसरमा विद्यालयलाई शैक्षिक पोशाक वितरण

बेनी । स्वर्गीय बुबाको वार्षिक पुण्य तिथिको अवसरमा पारेर म्याग्दीका एक पत्रकारले विपन्न बालबालिकालाई शैक्षिक पोशाक वितरण गर्नुभएको छ। पत्रकार हरिकृष्ण गौतमले स्वर्गीय पिता बालकृष्ण गौतमले अक्षर चिनेको बेनी नगरपालिका–५ पुलाडाँडास्थति चेतना…

thumbnail

बेनी नगरपालिकाले ल्यायो ७३ करोड २२ लाख रुपैयाँको बजेट, उत्पादन र शिक्षामा जोड

सभामा छलफलपछि संशोधनसहित बजेट आजै पारित म्याग्दी ।म्याग्दीको बेनी नगरपालिकाले आगामी आर्थिक वर्ष २०७९÷८० का लागि आज (शुक्रवार) आफ्नो बजेट, नीति तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गरेको छ । ‘कृषि, पर्यटन र पूर्वाधार, स्वच्छ,…

thumbnail

बेनी नगरपालिका –७ मा सम्मान र योजना प्राथमिकीकरण

बेनी । बेनी नगरपालिका–७, मा शनिबार आगामी आर्थिक वर्ष २०७९÷८० मा सञ्चालन हुने योजना प्राथमिकीकरण र सम्मान कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।नगरपालिका, प्रदेश र संघीय सरकारमा माग गर्ने योजना छनौटका लागि आयोजित…