बेनि नगरपालिका मालिका गाउँपालिका मुख्य समाचार राष्ट्रिय समाचार स्वास्थ्य

म्याग्दीमा थप दुई जनामा स्क्रव टाइफस संक्रमण

बेनी ,मंगलबार असार १६ गते ।
म्याग्दीमा थप दुई जनामा स्क्रव टाइफस संक्रमण पुष्टि भएको छ । सोमबार उपचारका लागि बेनी अस्पताल आएका बेनी नगरपालिका–६,अर्थुङ्गेकी ४५ बर्षिया महिला र मालिका गाउँपालिका– ५ का २३ बर्षिय पुरुषमा स्क्रव टाइफस पोजेटिभ देखिएको अस्पतालका सुचना अधिकारी प्रकाश सुवेदीले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार संक्रमित दुई जनालाई थप उपचारका लागि अस्पताल भर्ना गरिएको छ । संक्रमित दुई जना विरामीमा अत्याधिक ज्वरो आउने , शरिर दुख्ने लगायत लक्षण देखा परेको थियो ।

योसंगै म्याग्दीमा स्क्रव टाइफस संक्रमितको संख्या ७ पुगेको छ । यस अघि बैशाख ९ गते जिल्लाको मंगला गाउँपालिका–५ अर्मनका १७ बर्षिय पुरुषमा स्क्रव टाइफस र डेङ्गु संक्रमण देखिएको थियो । पुस १७ गते बेनी नगरपालिका–९ गलेश्वरकी ६६ बर्षिया बृद्धा र जेठ ०७ गते बेनी नगरपालिका–६ छापाकी १८ बर्र्षिया युवतीमा,जेठ १४ गते बेनी नगरपालिका–९ काउलेगौडाकी ४५ बर्षिया महिलामा स्क्रव टाइफस पोजेटिभ देखिएको थियो । भने जेठ १८ गते बेनी नगरपालिका –६,थकानपोखरीकी ५४ बर्षिया महिलामा स्क्रव टाइफस संगै डेङ्गु पोजेटिभ देखिएको थियो । थकानपोखरीकी ५४ बर्षिया महिलालाई थप उपचारका लागि पोखरा रिफर गरिएको थियो । भने अन्य उपचार पछि निको भएर घर फर्किएको सुचना अधिकारी सुवेदीले बताउनुभयो ।

स्क्रव टाइफस मुसामा लाग्ने किर्ना जस्तो देखिने किरा (माइट)को टोकाईबाट मानिसमा सर्ने गर्दछ । यो रोग माइटमा पाइने Orentia Tsutsugamushi भन्ने जिवाणुबाट लाग्दछ । स्क्रफ टाइफस संक्रमित विरामीमा धेरै ज्वरो आउने ,धेरै टाउको दुख्ने ,पसिना आउने, झाडापखाला लाग्ने लगायत जस्ता लक्षण देखिने गर्दछ ।


माइट प्रायःजसो झाडी ,खेतबारी ,वन, जंगल तथा बढी फोहोर हुने ठाउँमा देखिने भएकाले कृषीको काम गर्दा विशेष ध्यान दिन र मुसाको बृद्धि विकास नहुने वातावरणको सृजना गर्ने चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मीको सुझाव छ । कोरोना कहरका विच म्याग्दीमा डेङ्गु र स्क्रव टाइफस संक्रमण फैलिदै गएपछि थप सतर्कता अपनाउन आग्रह गरिएको छ ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

म्याग्दीमा थप ९ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि

बेनी ।म्याग्दीमा थप ९ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । विभिन्न देशबाट आएर जिल्लाको बेनी स्थित क्वारेन्टाइनमा बसेका ९ जनामा कोरोना संक्रमण देखिएको हो । पीसिआर परिक्षण गर्दा ९ जनामा कोरोना…

thumbnail

पिपलबोट युवा क्लबद्वारा मृगौला रोगी घर्तीलाई आर्थिक सहयोग हस्तान्तरण

अमित बिश्वकर्मा, बेनी । बिशेष घर्ती बचाउँ अभियान संचालन गरिरहेको पिपलबोट युवा क्लब जलजला- ३ पर्बत बेनीले १ लाख ३० हजार ७ सय ५९ रुपैयाँ सहयोग रकम हस्तान्तरण गरेको छ । श्याम…

thumbnail

बाढी पहिरो पीडितका लागी म्याग्देली युवा आवाजद्वारा दुई लाख रुपैयाँ सहयोग

बेनी ,आइतबार असार २७ गते ।स्वदेश तथा बिदेशमा रहेका स्वतन्त्र म्यादीका युवाहरूको सामाजिक संजालको समुह म्यादेली युवा आवाजले म्याग्दीका बाढी पहिरो पीडितको राहतका लािग दुई लाख रुपैयाँ सहयोग गरेको छ । समुहका…

Write a Reply or Comment