अन्तराष्ट्रिय अपराध राजनिति समाचार

म्यानमारकी नेतृ सुकीविरुद्ध भ्रष्टाचारका थप मुद्दा

एजेन्सी । म्यानमारकी नेतृ अङ सान सुकीले भ्रष्टाचारका थप अभियोगहरु सामना गर्नुपर्ने भएको छ । सुकी विरुद्ध औपचारिक सुनुवाई सुरु हुन केही दिनमात्रै बाँकी छ । सरकारी सञ्चारमाध्यम ग्लोबल न्यु लाइट अफ म्यानमारका अनुसार द खिन कि फाउन्डेसनमा एन्टी–करप्सन कमिसनले गरेको छानबिनपछि नयाँ अभियोगहरु थपिएको हो ।

आफ्नो पदको दुरुपयोग गरेर भ्रस्टाचार गरेकोमा उनी दोषी पाइएको कमिसनले तयार गरेको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । कमिसनले यसअघि यांगुन क्षेत्रका पूर्व मुख्यमन्त्रीसँग ६ लाख डलर र सुन लिएको अभियोग सुकी विरुद्ध लगाएको थियो । त्यस्तै, फाउन्डेसनको अध्यक्ष रहेका बेला सुकीले सम्पत्ति र जग्गा लिजमा दिने क्रममा अनियमितता गरेको अभियोग पनि छ ।

अन्य धेरै अधिकारीहरु पनि जमिनको इजाजत दिने क्रममा दोषी पाइएको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । ती व्यक्तिहरु विरुद्ध मुद्दा अघि बनाइसकिएको प्रतिवेदनले जनाएको छ । फेब्रुअरी १ मा सुकी र उनको सरकारका वरिष्ठ सदस्यहरुलाई सेनाले हिरासतमा लिएको थियो ।

यही दिन सेनाप्रमुख मिन अङ ह्लाइङले सत्ता कब्जा गरे । त्यसयता म्यानमारमा महिनौंसम्म प्रदर्शन चर्किएको छ । घटनालाई नियालिरहेको एसिस्टेन्ट एशोसियसन फर पोलिटिकल प्रिजनर्सका अनुसार अहिलेसम्म ८ सय ५० भन्दा धेरै व्यक्तिले भिडन्तमा ज्यान गुमाइसकेका छन् ।

सुकीमाथि यसअघि नै लाइसेन्स बिना वाकटकीहरु राखेको,कोरोना भाइरस नियन्त्रणका लागि लागु गरिएका नियम तोडेको, उपनिवेशकाल देखिको देशको आधिकारीक गोप्य ऐन तोडेको लगायत मुद्दा लागेको छ । सोमबारबाट उनको सुनुवाई हुँदैछ । रातोपाटीबाट

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

चीनमा ग्यास बिस्फोटनमा परेर १२ जनाको मृत्यु , १०० भन्दा बढी घाइते

वुहान । चीनको हुबे प्रान्तको शियान नगरमा ग्यास बिस्फोटनमा परेर कम्तिमा १२ जनाको मृत्यु हुनुका साथै एक सयभन्दा बढी व्यक्ति घाइते भएका छन् । स्थानीयअधिकारीहरुका अनुसार घाइतेमध्ये ३९ जनाको अवस्था निकै जटिल…

thumbnail

नेपाली अमेरिकन सामुदायिक केन्द्रमा नयाँ कार्यसमिति

अमेरिका । अमेरिकाका लागि नेपाली राजदूत डा.युवराज खतिवडाले यहाँ रहेका नेपाली बालबालिकामा नेपालप्रति माया गर्ने भावनाको विकास हुनुपर्ने बताउनुभएको छ । अमेरिकाको डीसीमा स्थापित नेपाली अमेरिकन सामुदायिक केन्द्र (न्याक) को दोस्रो वार्षिक…

thumbnail

भारतीय सेनाद्धारा नेपाली सेनालाई करिब २९ करोडको स्वास्थ्य सामाग्री हस्तान्तरण

काठमाडौं । भारतीय सेनाले नेपाली सेनालाई २८ करोड ८० लाख भन्दा बढी मुल्य बराबरको स्वास्थ्य सामाग्री तथा उपकरण हस्तान्तरण गरेको छ। छिमेकी पहिलो नीति अन्तर्गत भारतीय सेनाले प्रदान गरेको स्वास्थ्य सामाग्री तथा…