पहिरोले रघुघाट बस्ती उच्च जोखिममा

म्याग्दी । म्याग्दीको रघुगंगा गाउँपालिका वडा नम्बर ३ स्थित रघुघाट बस्ती पहिरोको उच्च जोखिममा परेको छ । वस्ती माथिको पाखोबाट पहिरो खस्दा यहाँ रहेका २६ घरपरिवार जोखिममा परेका हुन । भिरालो पाखो लस्किएर वस्तीमाथि आइपुगेको छ । पहिरोको कारण स्थानीयवासीहरु रातमा निदाउन पाएका छैनन् । कतिबेला पहिरो खस्छ र वस्ती नै पुर्ने हो भन्ने चिन्ताले यहाँका स्थानीयवासीहरु चिन्तीत छन् ।

बेनी–जोमसोम र गलेश्वर–पिप्ले–भगवति सडक निर्माणमा लापरबाही गर्दा वस्ती नै पहिरोको जोखिममा परेको स्थानीयवासीहरु बताउँछन् । गत वर्ष देखि गलेश्वर–पिप्ले–भगवति सडक निर्माण थालिएको थियो ।कमजोर र भिरालो जमिनमा जथाभावि रुपमा सडक बनाउँदा पहिरो चलेको स्थानीयवासीहरु बताउँछन् ।

सडक बनाउदा प्रर्याप्त सावधानी नअपनाएका कारण वस्तीमाथि पहिरो खस्न थालेको स्थानीय रघुघाट बस्ती टोल सुधार समितिका अध्यक्ष तमबहादुर छन्त्यालले बताउनुभयो । कमजोर भुभागमा सडक बनाउन डोजरले जथाभावि भत्काउनु र त्यसपछि संरक्षण र रोकथामको काम नगरेका कारण पुरै पाखो खस्न थालेको उहाँको भनाई छ ।

वस्ती जोगाउन संरक्षणको काम गर्नका लागि गत वर्षदेखि नै सम्बन्धित निकायको ध्यानाकर्षण गराएपनि कुनै काम नभएको उहाँको गुनासो छ । सम्बन्धित निकायबाट पहिरो नियन्त्रण, भलबाढी व्यवस्थापन र बस्ती संरक्षणमा केही काम हुन नसकेको छन्त्यालले बताउनुभयो । ‘सडक निर्माणमा लापरबाही हुँदा वस्ती नै विस्थापित हुने अवस्था आएको छ,’– उहाँले चिन्ता व्यक्त गर्नुभयो ,‘वस्ती संरक्षणका लागि सम्बन्धित निकायलाई पटक–पटक आग्रह गरेपनि बेवास्ता हुने गरेको छ ।’

सडक निर्माण गर्दा लापरबाही भएका कारण वस्ती जोखिममा परेको र सडक पनि दिगो नभएको सरोकारवालाको भनाई छ । पहिरोको कारण बेनी–जोमसोम सडक समेत अवरुद्ध भएको छ । सडक अवरुद्ध हुँदा यात्रु र यातायात व्यवसायीले सास्ती व्यहोर्नुपरेको छ । निरन्तर खस्ने पहिरोका कारण अवरुद्ध सडक खुलाउने काम पनि प्रभावित बनेको छ । पहिरोले रघुघाट नदीमा निर्माणाधिन पुल पनि जोखिममा परेको छ ।

 

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

कुल आचार्यले गरे एनआरएनएको अध्यक्षमा उम्मेद्वारी घोषणा (तस्बिर र भिडिओ सहित)

कुश्मा । गैरआवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) को अध्यक्षको लागि कुल आचार्यले उम्मेदवारी घोषणा गर्नुभएको छ । आचार्यले आइतबार गृह जिल्ला पर्वत सदरमुकाम कुश्माबाट म्याग्दी ,र्पवत र बागलुङका पत्रकारहरुको सम्मेल गरी आगामी महाधिवेशनमा…

thumbnail

धानले हरियाली रत्नेचौर फाँट (फोटो फिचर)

बेनी । म्याग्दीको बेनी नगरपालिका–१,रत्नेचौरका किसानले रोपेका धानको हरियाली फाँट । हिमाली जिल्ला म्याग्दीमा समयमै बर्षा हुँदा यस बर्ष ९७ प्रतिशत भन्दा बढी धान रोपाइँ सम्पन्न भएको छ । म्याग्दीमा गौरिया, जेठोबुढो,…

thumbnail

पर्यटकीय स्थल लभ्लीहिल र बेनी बजारको सुन्दरता (फोटो कथा)

साधन राम्जाली म्याग्दी । पछिल्लो समय आन्तरिक पर्यटकहरुको गन्तव्यमा परेको म्याग्दीको पर्यटकीय स्थल लभ्ली हिलबाट म्याग्दी सदरमुकाम बेनीबजारको सुन्दर तथा आकर्षक दृश्य देख्न सकिन्छ । बेनी नगरपालिका–२, ज्यामरुककोट स्थित खबरामा पर्ने लभ्लीहिलको…