जापानद्वारा त्रिविको अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध तथा कूटनीति विभागलाई पुस्तक हस्तान्तरण

काठमाडौँ । नेपालका लागि जापानका राजदूत किकुता युताकाले त्रिभुवन विश्वविद्यालयलाई जापानी अध्ययनका पुस्तक हस्तान्तरण गरेका छन्। हस्तान्तरण समारोहमा त्रिभुवन विश्वविद्यालयका रेक्टर प्रा डा शिवलाल भुसाल, मानविकी तथा सामाजिक विज्ञान संकायका डीन प्रा.डा कुसुम शाक्य, प्रा.डा.खड्गा केसी अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध तथा कूटनीति विभागका विद्यार्थी र विद्यार्थीहरुको उपस्थिति थियो ।

पुस्तकहरूमा जापानी आध्यात्मिक संस्कृतिको क्लासिक्सदेखि समसामयिक राजनीतिक र आर्थिक मुद्दाहरू सम्मका शीर्षकहरूको विस्तृत श्रृंखला समावेश छ र त्रिभुवन विश्वविद्यालयको अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध तथा कूटनीति विभागको पुस्तकालयमा राखिनेछ। सो अवसरमा राजदूत किकुताले युवा विद्यार्थीहरुको आध्यात्मिक विकासका लागि राम्रो किताब पढ्न समय निकाल्नुपर्नेमा जोड दिनुभयो।

पुस्तकहरूले जापानी स्वादका साथ उनीहरूको दिमाग विस्तार गर्ने उहाँको आशा छ। पुस्तकहरू निप्पोन फाउन्डेसन ‘रिड जापान प्रोजेक्ट’ द्वारा प्रदान गरिएको हो। निप्पन फाउन्डेसनका अध्यक्ष ससागावा योहेईले पनि सन् १९७५ देखि नेपालमा कुष्ठरोगविरुद्ध लड्न काम गर्नुभएको छ ।आज जुन १७, सन् १९०२ मा जापान पठाइएका पहिला आठ नेपाली विद्यार्थी जापानको योकोहामा बन्दरगाहमा अवतरण गरेको आज १२०औं वर्ष भयो। ‘एक सय बीस वर्ष बितिसक्यो, आजका विद्यार्थीहरूलाई यी पुस्तकहरू उपयोगी भएमा हामी खुसी हुनेछौं। नेपालमा जापानका साथै जापानी सोचका बारेमा जान्नको लागि । र निस्सन्देह, हामी यी पुस्तकहरू मार्फत जापानमा अध्ययन गर्न इच्छुक विद्यार्थीहरूलाई स्वागत गर्नेछौं, ‘राजदूत किकुताले भन्नुभयो। nagariknews.nagariknetworkबाट

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

वार्ताबाट युक्रेन युद्ध टुङ्ग्याउन प्रधानमन्त्री मोदीको सुझाव

एजेन्सी । भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले आर्थिकरूपमा सम्पन्न देशहरूको समूह (जी सेभेन) को बैठकमा युक्रेन द्वन्द्व वार्ता र कूटनीतिक माध्यमबाट खाज्नुपर्नेमा जोड दिनुभउको छ । ‘प्रधानमन्त्री मोदीले युक्रेन युद्धबारे भारतको अडान स्पष्ट…

thumbnail

राजधानी टोकियो आसपासमा वत्ती निभाउन जापान सरकारको आग्रह

काठमाडौं । जापान सरकारले राजधानी टोकियोसहित आसपासका बासिन्दालाई कम वत्ती बाल्न आग्रह गरेको छ । गर्मीका कारण माग बढेकाले आपूर्तिमा समस्या आउने भन्दै आर्थिक, व्यापार तथा उद्योग मन्त्रालयले अनावश्यक वत्तीहरु निभाउन आग्रह…

thumbnail

दक्षिण अफ्रिकाको नाइटक्लबमा मृत भेटिए १७ जना

एजेन्सी । दक्षिण अफ्रिकाको एक नाइटक्लबमा १७ जना मानिस मृत फेला परेका छन्।समाचार संस्था रोयटर्सका अनुसार दक्षिण सहर इस्ट लन्डनमा आइतबार बिहान नाइटक्लबमा उनीहरू मृत भेटिएका हुन्।मृत्यु हुनेहरू १८ देखि २० वर्षसम्मका…