स्वदेशी मौलिक उत्पादनको निर्यात बढाउनुपर्छ : अध्यक्ष मल्ल

काठमाडौँ । नेपाल चेम्बर अफ कमर्सका अध्यक्ष राजेन्द्र मल्लले स्वदेशी मौली उत्पादनको निर्यात वृद्धिमा जोड दिनुपर्ने बताउनुभएको छ । राजश्व परामर्श समितिले आज आयोजना गरेको अन्तरक्रियात्मक कार्यक्रममा बोल्दै मल्लले यस्तो बताउनुभएको हो ।

यस्तै आगामी आर्थिक वर्ष २०७९–८० को बजेटबाट गरेको करको प्रक्षेपणलाई सघाउन नीजि क्षेत्र तयार रहेको बताउनुभयो । ‘बजेट राम्रो छ भनेर हामिले स्वागत गरि सकेका छौ । बजेटमा रहेका केही कमि कमजोरी राजश्व परामर्श समितिले सहजीकरण गर्छ भन्ने चेम्बरको अपेक्षा छ’ उहाँले भन्नुभयो,

‘बजेटले कृषि र जलविद्युतलाई बिशेष प्रथामिकता दिएको छ ।’ यस्तै, बजेटको आकार सुरुमा ठूलो राख्ने र पछि घटाउने परिस्थिती यो बर्ष आउन नहुने मल्लले बताउनुभयो । ‘पहिला ठूलो राख्ने र पछी घटाउने नीति छ । यसलाई सच्याउनुपर्छ । बजेट बिचमा घटाइयो भने करदाताको टाउकोमा तबला बजाउने हुन सक्छ’ मल्लले भन्नुभयो ।

यसै गरेर अहिले उपत्यका र ठुला सहरका व्यवसायीले मात्र कर तिर्ने अवस्था रहेकोमा यो स्थिती देशभर बिस्तार गर्न सकेमा ४०–४२ प्रतिशत राजश्व बढाउन सकिने उहाँले बताउनुभयो । डन्डि, सिमेन्ट र जुत्ता चप्पल निर्यात गर्दा ८ प्रतिशत अनुदान दिने व्यवस्था छ । तर नेपालको मौलिक उत्पादनहरू हस्तकला, उहाँ फेल्ट लगायतका बस्तुको निर्यात बढाउनु पर्ने मल्लले बताउनुभयो । रातोपाटीबाट

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

सरकारी जागिर खान शैक्षिक योग्यताको प्रमाणपत्र किर्ते गरेको आरोपमा एक पक्राउ

काठमाडौँ । शैक्षिक योग्यताको प्रमाणपत्र किर्ते गरेको आरोपमा प्रहरीले एक जनालाई पक्राउ गरेको छ। भूमि व्यवस्था, सहकारी तथा गरिबी निवारण मन्त्रालय अन्तर्गतको राष्ट्रिय सहकारी विकास बोर्डको सञ्चालक पदको नियुक्तिको लागि नक्कली प्रमाणपत्र…

thumbnail

देश विदेशका खर्चबाट अभियन्ता भेटिन्छन् तर प्रतिफल बाहिर आएको छैन : ओली

काठमाडौँ । नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले अभियन्ताहरु थुप्रै भए पनि प्रतिफल आउन नसकेको टिप्पणी गर्नुभएको छ । मदन भण्डारीको ७१ औं जन्मजयन्तीका अवसरमा आयोजित समारोहलाई सम्बोधन गर्दै ओलीले यस्तो धारणा…

thumbnail

काठमाडौंको फोहोर दुई दिन बञ्चरेडाँडामा नलैजाने

काठमाडौँ । सिसडोलदेखि बञ्चरेडाँडासम्म जाने बाटो मर्मतको काम गर्नुपर्ने भएकाले आज र भोलि काठमाडौं उपत्यकाको फोहोर व्यवस्थापन कार्य प्रभावित हुने भएको छ। नुवाकोटको सिसडोलमा यसअघि थुपारिएको फोहोरको कारण बञ्चरेडाँडासम्म गाडी आउनरजानका लागि…