एनआरएन यूकेले दियो ब्रिटिश गोर्खा निर्मल पूर्जाको अभियानमा साथ

लन्डन, मंगलबार माघ २२ गते । गिनिज बुक अफ वल्र्ड रेकर्ड राख्न सफल म्याग्दी अन्नपूर्ण गाउँपालिका ३ दान स्थायी घर भई हाल ब्रिटीस आर्मीमा कार्यरत कर्पोरल निर्मल पूर्जा ७ महिनामा १४ अग्ला हिमाल चढ्ने तयारीमा जुटेका छन् । जसको लागि पूर्जालाई विभिन्न संघसंस्थाले साथ र सहयोग दिइरहेका छन् ।

पूर्जाको अभियानमा गैरआवासीय नेपाली संघ एनआरएन यूकेले साथ दिने भएको हो । अभियानमा सहयोग गर्न एनआरएन यूकेले संरक्षक योगेन्द्र बहादुर क्षेत्रीलाई संयोजकको जिम्मेवारी तोकीसकेको छ । एनआरएन यूके अध्यक्ष योगकुमार फगामीले पूर्जाको अभियानलाई साथ दिन एनआरएन यूके लागिपरेको बताए ।

अध्यक्ष फगामीले पूर्जाले विश्वकै सबैभन्दा अग्लो सगरमाथासहित दर्जनौ हिमालको आरोहण गरिसकेकाले नेपाललाई विश्वसामू चिनाउने अभियानमा साथ दिन आग्रहसमेत गरेका छन् । त्यस्तै, महासचिव आरके त्रिपाठीले ब्रिटिश गोर्खा निर्मल ‘निम्स’ पूर्जा एमबीइको अभियानलाई एनआरएन यूकेको सहयोग रहने बताए । यसै गरि पूर्जाको आरोहणमा मोना यूके लगाएतका संघसंस्थाले समेत सघाउने प्रतिबद्धता जनाएका छन् ।

यसै वर्ष सन् २०१९ को ७ महिनाभित्र ८ हजार मिटर उचाईंका सबै १४ हिमाल चढ्ने योजनामा रहेका पूर्जालाई सहयोगको लागि सबैमा आहवानसमेत गरेका छन् । उनी आफ्नो योजनामा सफल भए यसले यसअघिको ७ वर्ष, ११ महिना १४ दिनको कीर्तिमान तोड्नेछ । कम्तीमा ७ लाख ५० हजार पाउण्ड आवश्यक छ । उनले आफ्नो योजनामा सघाउन अपिल गर्दै गोफण्डमी पेजमार्फत आर्थिक सहयोग गरिदिन अनुरोध गरेका छन् ।

गोफण्डमीमार्फत ७५ हजार पाउण्ड उठाउने प्रयासमा छन् उनी जसले उनको दोश्रो चरणको मिसन केटु, नांगा पर्वत र ब्रोड पिक पाकिस्तानको आरोहण खर्च कभर गर्छ । बेलायतको नेपाली डायस्पोरा जुट्यो भने उनको योजनाले सार्थकता पाउनेछ अनि नेपाल र नेपालीको नाम एकपटक फेरि उंचो हुनेछ उनले चढ्न आंटेका हिमालहरु जत्रै । उनलाई धेरैले ‘निम्स’ भनेर चिन्छन् । उनी सर्वोच्च शिखर सगरमाथा चढ्ने पहिलो गोर्खा पनि हुन् ।

उनको नाममा आरोहणका कयौं विश्व कीर्तिमान् छन् । उनले सगरमाथा देखि लोत्से आरोहण जम्मा दश घण्टा १५ मिनेटमै सम्पन्न गरे जुन यसअघि २० घण्टाको रेकर्ड थियो । ५ दिनमै सगरमाथा, लोत्से र मकालु ९जो ८ हजार मिटर भन्दा अग्ला छन्० चढे । १७ दिनमा सगरमाथा दुई पटक, लोत्से र मकालु एक एकपटक चढ्ने उनी पहिलो व्यक्ति हुन् ।

मेरो लक्ष्य पुरा भएमा नेपालीको शीर उच्च हुन्छ,‘कसैले तोड्न नसक्ने गरी किर्तिमान् राख्ने गरी मेहनत गदैंछु’ निर्मल पूर्जाले लन्डन नेपाल न्युज संग को टेलिफोन कुराकानी गर्दै आरोहणको तयारीमा जुटेको बताए । लन्डन नेपाल न्युज

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

दक्षिण अफ्रिकाको नाइटक्लबमा मृत भेटिए १७ जना

एजेन्सी । दक्षिण अफ्रिकाको एक नाइटक्लबमा १७ जना मानिस मृत फेला परेका छन्।समाचार संस्था रोयटर्सका अनुसार दक्षिण सहर इस्ट लन्डनमा आइतबार बिहान नाइटक्लबमा उनीहरू मृत भेटिएका हुन्।मृत्यु हुनेहरू १८ देखि २० वर्षसम्मका…

thumbnail

श्रीलङ्का सरकारले इन्धन कटौती गर्ने

एजेन्सी । श्रीलङ्काले इन्धनमा कटौती गर्ने जनाएको छ । श्रीलङ्काका लागि आयात भइ आएका डिजेल, पेट्रोल र कच्चा तेल प्राप्त गर्न नसकेपछि उसले देशभित्रै इन्धन कटौती गरेको हो । सो कुराको जानकारी…

thumbnail

अफगानिस्तानका भूकम्प पीडितहरुलाई राष्ट्रसङ्घीय एजेन्सीहरूको सहयोग

एजेन्सी । अफगानिस्तानका भूकम्प पीडितहरुका लागि संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय एजेन्सीहरूले सहयोग गरिरहेका राष्ट्रसङ्घीय प्रवक्ताले जानकारी दिएका छन् । राष्ट्रसङ्घका महासचिव एन्टोनियो गुटर्रेसका प्रवक्ता स्टेफान डुजारिकले दिएको जानकारीअनुसार संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय निकायहरुले अफगानिस्तानका भूकम्प पीडितहरुलाई…