एकल महिला तथा सशक्तिकरण केन्द्रको अध्यक्षमा केसी निर्वाचित

प्रताप बानियाँ
म्याग्दी,बुधबार बैशाख २५ गते
। एकल महिला तथा सशक्तिकरण केन्द्र म्याग्दीको बुधबार सदरमुकाम बेनीमा सम्पन्न तेस्रो साधारणसभा तथा अधिवेशनबाट देवी केसीको अध्यक्षतामा नयाँ कार्यसमिति चयन भएको छ । ‘एकल महिला तथा बालबालिकाको अधिकार सुनिश्चित गरौं’ भन्ने नारासहित सम्पन्न अधिवेशनले आगामी तीनवर्षे कार्यकालका लागि नयाँ केसीको अध्यक्षतामा नयाँ नेतृत्व चयन गरेको हो ।

केन्द्रको उपाध्यक्षमा निर्मला श्रेष्ठ, सचिवमा हिरा उपाध्याय, सहसचिवमा डोलकुमारी बानियाँ र कोषाध्यक्षमा शान्ति भट्टचन चयन भएको एकल महिला तथा सशक्तिकरण केन्द्र म्याग्दीले जनाएको छ । यसैगरी कार्यसमिति सदस्यहरुमा विश्वलक्ष्मी शाक्य, निरु भण्डारी, गंगा केसी र सविता शाही रहेका छन् ।

यसअघि अधिवेशनको उद्घाटन गर्दै एकल महिला तथा सशक्तिकरण केन्द्रका संस्थापक अध्यक्ष लिली थापाले आफ्नो हक तथा अधिकार प्राप्तिका लागि सङ्गठन आवश्यक रहेको बताइन् । उनले एकल महिलाको हक तथा अधिकारका लागि आफूहरुले नीतिनिर्माण तहमा आवश्यक कामहरु गरेको बताउँदै एकल महिलाका लागि व्यक्तिगत रुपमा २५ हजार र संस्थागत रुपमा पाँचलाख रुपैयाँ अनुदानको व्यवस्था रहेको जानकारी दिएकी छिन् ।

उनले एकल महिलाहरुलाई लक्षित गर्दै राष्ट्रपति महिला उत्थान कार्यक्रम र युवा स्वरोजगारका कार्यक्रममार्फत अनुदानको व्यवस्थापन गरिएको भन्दै एकल महिला सुरक्षा कोषमा करोडौं बजेट रहेकाले त्यसलाई परिचालन गर्न आवश्यक रहेकोमा जोड दिइन् । एकल महिला सबैभन्दा बलिया र सशक्त रहेको हुँदा कमजोर नठान्न चेतावनी दिँदै उनले देशका ७७ ओटै जिल्लामा एकल महिला सशक्तिकरण केन्द्र क्रियाशिल रहेकाले त्यसैमार्फत संघर्ष गरिने बताइन् ।

बेनी नगरपालिकाका उपप्रमुख सन्जु बरुवालले नगरपालिकामार्फत महिला लक्षित विभिन्न कार्यक्रमहरु सञ्चालन गरिएको भन्दै एकल महिलालाई प्राथमिकता दिइएको बताइन् । उनले एकल महिलाका लागि आवश्यक बजेट तथा कार्यक्रम माग गर्न आग्रह गर्दै आयआर्जन र व्यवसाय गरेर आत्मनिर्भर बन्नुपर्ने बताएकी थिइन् । एकल महिला तथा सशक्तिकरण केन्द्र गण्डकी प्रदेशका अध्यक्ष प्रमिला तच्चाले एकल महिलाका लागि राज्यबाट पाउनुपर्ने सेवासुविधामा कमी नै रहेकाले त्यसका लागि आवश्यक पहल गर्नुपर्ने बताइन् ।

कार्यक्रममा मानव अधिकार अभियन्ता मुक्ति ढुङ्गाना, प्रभु बैंक म्याग्दी शाखाका प्रवन्धक लालकुमारी खड्का, महारानी क्षेत्र विकास समितिका अध्यक्ष अमृतदेवी बानियाँ, सामुदायिक प्रहरी सेवा केन्द्रका सदस्य पशुपति शाही र साहित्यकार गणनाथ पौडेलले मन्तव्य राखेका थिए । कार्यक्रमको अवसरमा आर्थिक सहयोग गर्नेलाई कदरपत्रसहित सम्मान गरिएको थियो । कार्यक्रम एकल महिला तथा सशक्तिकरण केन्द्रका निवर्तमान जिल्ला अध्यक्ष बिमला गौचनको अध्यक्षता, उपाध्यक्ष देवी केसीको स्वागत र महिला अधिकारकर्मी हिरा उपाध्यायको सञ्चालनमा सम्पन्न भएको थियो ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

१५ दिने उद्घोषण कलासम्बन्धी तालिम सकियो

म्याग्दी । म्याग्दीको सदरमुकाम बेनीमा १५ दिने उद्घोषण, भाषण कला तथा क्षमता विकास तालिम समापन भएको छ । व्यावसायिक तथा सीप विकास तालीम केन्द्र पवर्तको आयोजना तथा अपाङ्ग संघ म्याग्दीको संयोजनमा अपाङ्गता…

thumbnail

द्वन्द्वपीडित अधिकार मञ्चको दोस्रो साधारणसभा

नवनिर्वाचित जनप्रतिनिधिलाई बधाइज्ञापन,द्वन्द्वपीडितलाई सम्मान तथा स्मृति कार्यशाला गोष्ठी म्याग्दी ।म्याग्दीको सदरमुकाम बेनीमा आज (आइतबार) स्थानीय तहका नवनिर्वाचित जनप्रतिनिधिहरुलाई बधाई, द्वन्द्वपीडितहरुलाई सम्मान तथा स्मृति कार्यशाला गोष्ठी सम्पन्न भएको छ । ‘यातनापीडितको सहयोगार्थ अन्तर्राष्ट्रिय…

thumbnail

रघुगंगा गाउँपालिकामा लागु औषध दुरुपयोग तथा ओसार पसार विरुद्धको अन्तर्राष्ट्रिय दिवस मनाइयो

म्याग्दी। म्याग्दीको रघुगंगा गाउँपालिकामा लागु औषध दुरुपयोग तथा ओसार पसार विरुद्धको अन्तर्राष्ट्रिय दिवस विविध कार्यक्रम गरि मनाइएको छ । आइतवार रघुगंगा गाउँपालिका–३ स्थित रघुगंगा माध्यमिक विद्यालय र रघुगंगा गाउँपालिका–१,तिप्ल्याङ स्थित कालिका माध्यमिक…