म्याग्दीमा विद्यालय स्वास्थ्य शिक्षा कार्यक्रम

बेनी शुक्रबार असार ६ गते । म्याग्दीमा आपतकालिन अवस्थामा जिवन बचाउने उपायको बारेमा विद्यालय स्वास्थ्य शिक्षा कार्यक्रम सञ्चालन भएको छ ।

गण्डकी प्रदेशको सामाजिक विकास मन्त्रालयले आपतकालिन ५ अवस्थामा जिवन बचाउने उपायका बारेमा जानकारी गराउने उद्देश्यले ११ वटै जिल्लाका सबै स्थानीय तहमा पुगेर कार्यक्रम सञ्चालन गरेको हो ।

म्याग्दीको बेनी नगरपालिका, मंगला र मालिकामा गरिएको कार्यक्रम धवलागिरी, रघुगंगा र अन्नपूर्णमा पनि सञ्चालन गर्न लागिएको कार्यक्रम संयोजक डाक्टर लक्ष्मि पन्थीले बताउनुभयो । तीन वटा पालिकाका ८, ९ र १० कक्षाका ६८९ जना शिक्षक तथा विद्यार्थी लाभान्वित भएका छन् ।

हृदयघात, अतिरक्तश्राव, बेहोस हुनु, खाना अथवा बाह्य बस्तु घाँटीमा सर्र्कीएको र संघात (शरिरको मुटु तथा अन्य प्रणालीले रक्तसञ्चार गर्न नसकेको अवस्था) र सिपिआर कार्डियो पल्मनरी रिसक्डीटेशनको अवस्थामा प्राथमिक उपचार गर्ने विषयमा विद्यार्थीहरुलाई प्राबिधिक ज्ञान सिप प्रदान गरिएको हो ।

सम्बन्धित जिल्लाका स्वास्थ्य कार्यालयसंग समन्वय गरेर नवलपुरमा डाक्टर यमडी अन्सारी, पर्वतमा डाक्टर जिवन थनेत र स्याङमा डाक्टर मोनी सुवेदीले सहजिकरण गर्नुभएको छ । गण्डकी प्रदेशले आपतकालिन अवस्थामा प्राथमिक उपचार र उद्दारका विषयमा चिकित्सकहरुबाट तालिम दिने अभियान सञ्चालन गरेको हो ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

रामकुमारीले एक सातापछि मात्रै मन्त्री निवास छाड्ने

काठमाडौँ । सहरी विकासमन्त्रीको जिम्मेवारीबाट बिदा भएकी नेकपा एकीकृत समाजवादीकी सचिव रामकुमारी झाँक्रीले एक सातापछि मात्रै मन्त्री निवास छाड्ने हुनुभएको छ । सामान्यतयास् मन्त्री पद गएपछि लगत्तै निवास छाड्ने प्रचलन रहेपनि झाँक्रीले…

thumbnail

वामदेवका दुई प्रस्ताव : सबै जमिन सरकारले किनोस्

काठमाडौँ । राष्ट्रियसभा सदस्य वामदेव गौतमले कृषि उत्पादन बढाउन र समाजवादतर्फ जान कृषिको माध्यम अपनाउनुपर्ने बताउनुभएको छ । सोमबारको राष्ट्रियसभा बैठकमा बोल्दै नेता गौतमले साँच्चिकै समाजवाद निर्माण गर्ने भए कृषि क्षेत्रमा ध्यान…

thumbnail

राप्रपाले निगमसँग माग्यो मूल्यवृद्धिको कारण

काठमाडौं । राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी राप्रपाले पेट्रोलिय पदार्थमा भएको मूल्यवृद्धिको कारण मागेको छ । नेपाल आयल निगमलाई पत्र बुझाउँदै राप्रपाले मूल्यवृद्धिसँग सम्बन्धित सात वटा प्रश्नको जवाफ मागेको छ । राप्रपाले नेपालका अतिविशिष्ट…