बेनीको सडकमा चरम बेथिति,नियमनकारी निकाय मौन (फोटो /भिडियो सहित)

म्याग्दी ,विहिबार साउन १६ गते ।

बेथिति १
बेनी नगरपालिकाको कार्यालय अगाडि सर्वसाधरणलाई आवतजावतमा समस्या हुनेगरी व्यवसायिक टहरा बनाइएको छ । यस्तै सडक मिचेर व्यवसायिक टहरा, ठेलागाडी,टिकट काउन्टर,पेट्रोल पम्प राखिएको छ ।

बेनी प्रवेशद्धार नजिक सडक मापदण्ड मिचेर ठडाइएको घर

बेथिति २
बेनी प्रवेशद्धार नजिक सडक मिचेर घर निर्माण गरिएको छ । नगरपालिकाको अनुमतीविना रातको समयमा घर बनाइएको हो । यसबारेमा बेनीनगरपालिका बेखबर छ ।
बेथिति ३
सर्वसाधारण हिड्ने फुटपाथ नै मिचेर व्यवसायिहरुले पसलका सामानहरु राखेका छन् । सडकमा अव्यवस्थित तरिकाले सवारी साधन पार्किङ गर्ने प्रवृत्ति बढेको छ । सडक मापदण्ड उल्ङ्घन गर्दै नगरपालिका आफैले बेनी जोमसोम सडक अन्तर्गत बसपार्क नजिक सडक छेवैमा राख्न दिएको पेट्रोलपम्प ।

बेनी प्रवेशद्धारा नजिक सडक मापदण्ड मिचेर मुक्तिनाथ हार्डवयर एण्ड सप्लायर्सले घर ठडाएको छ । हार्डवयरले सडकको ६ मिटर क्षेत्राधिकार मिचेको छ ।

घर नबनाउन नगरपालिकाले पटक पटक निर्देशन गर्दा पनि अटेरी गर्दै हार्डवयर व्यवसायीले घर बनाएका हुन । सडक मिचेकाले नगरपालिकाले घर बनाउन अनुमित नै दिएको छैन । कानुनको खिल्ली उडाउदै मुक्तीनाथ हार्डवयरले घर बनायो । यो घटनाबाट नगरपालिका कति कमजोर रहेछ भन्ने पुष्टी हुन्छ । एउटा व्यक्तीले कानुनको अटेरी गरेर घर बनाउँदा नगरपालिका निरही छ ।

बेनीको वसपार्क नजिक बेनी – जोमसोम सडकको विच भागमा नै सडक मापदण्ड मिचेर पेट्रोलपम्प राखिएको छ । यो पेट्रोलपम्प राख्न नगरपालिका आफैले स्विकृति दिएको हो । पम्पकै नजिक रहेको न्यू वेष्ट प्वाइन्ट आवाशीय माविले सडक मिचेर विद्यालयमा जाने प्रयोजनका लागि सडक बनाएको छ । त्यस्तै बेनी दरवाङ सडकको महारानी थानमा माउन्ट एभरेष्ट आवाशीय विद्यालयले सडक मिचेर विद्यालय जाने सडक बनाएको छ । यि सडक बेथितिका ज्वलन्त उदाहरणहरु हुन । राजनीतिक पहुँच,धन पैसा र शक्तिका आधारमा बेनीमा कानुनको अटेरी बढेको छ ।

सडक बेथितिलाई नियमन गर्ने निकाय नगरपालिका नै आफै सडक मापदण्ड पालना गर्दैन । जनप्रतिनिधि देखि राजनीतिक तहका उच्च व्यक्तीहरु संलग्न व्यवसायिक फर्म र विद्यालयले कानुनको खिल्ली उडाएका छन् । भने व्यवसायिक रुपमा स्थापीत केही व्यक्तीहरुको अटेरीका कारण सडकमा बेथिति बढेको छ ।

सडक मिचेर बनाइएका संरचनालाई नगरपालिकाले राजश्व उठाएर बैधानिकता दिन्छ । बेनी नगरपालिका ७ नम्बर वडा कार्यालयको गेट अगाडि सडक मिचेर ठेलागाडी राखिएको छ । जनप्रतिनिधिले दिनहुँजसो अव्यवस्थित सडक हेरिरहुनु भएको छ । वर्षौ वितिसक्दा पनि समस्या समाधानमा कुनै पहल छैन ।

भिडियो रिपोर्ट हेर्नुहोस् :

सडक आसपासका खाली जग्गा नगरपालिकाले व्यवसायिक प्रयोजन भन्दै भर्दै जानले पार्किङको समस्या पैदा भएको म्याग्दी उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष उत्तमकुमार कर्माचार्यले बताउनुभयो । साघुरो सडक त्यसमा पनि आसपासमा राखिएका टहरा र ठेलागाडीले समस्या निम्ताएको उहाँको भनाई छ ।

‘मैले यो समस्याका वारेमा बेनी नगरपालिका हुुनुभन्दा पहिला पनि उठाएको हो । खाली जमिन भर्दै जाँदा पार्किङको समस्या बढेको छ । खाली जग्गा यसरी नभरौं भनेर उद्योग वाणिज्य संघले यसअघि विरोध गरेका थियौं,उहाँले भन्नुभयो नगरपालिकाले टेरेन ।’ हामी सवै मिलेर यो समस्या समाधान गरौं भन्दा उहाँहरुले वस्ता गर्नुहुन्न । बेनीको पिपलचोक स्थित फुटपाथ नै मिचेर राखिएका सामानहरु । साघुरो सडक त्यसमा पनि फुटपाथभरीने गरि राखिएका सामानले सर्वसाधारणहरुलाई आवतजावत गर्न समस्या छ ।

कानुनलाई कार्यान्वय गर्ने निकाय हामी होइनौं । कानुन कार्यान्वयन गर्ने निकाय निधाएको छ उहाँले भन्नुभयो ‘बारम्बार भन्दा पनि नगरपालिकाले कुनै ध्यान दिएको छैन । सडकमा बेथिति बढेको छ । सडकलाई फराकिलो बनाऔं भनेर भनेका छौं ।’ उहाँले भन्नुभयो ।

सडक फराकिलो बनाएर सुन्दरता बढाउनुका साटो कुरुप भएको बजारवासी बताउँछन् ।नगरपालिकाले आन्तरिक आम्दानी बढाउने नाममा खाली जमिन नराख्ने हो भने भने भोलि अझै विकराल अवस्था सिर्जना हुनसक्ने उहाँले बताउनुभयो ।

वडाका जनप्रतिनिधिहरुलाई बारम्बार जानकारी गराउँदा चासो दिनुहुन्न अध्यक्ष कर्माचार्यले गुनासो गर्नुभयो । व्यवसायीहरुले फुटपाथ नै मिचेर सामानहरु राख्नुभएको छ । हामीले व्यवसायीलाई भनेका छौं उहाँले भन्नुभयो ‘कानुन हातमा लिएकाले कार्यान्वयनमा जोड दिनुप¥यो ।’

नगरपालिकाको कार्यालय अगाडि सर्वसाधारणहरुलाई आवतजावत गर्न समस्या हुनेगरी वर्षौ देखि व्यवसायिक ठेलागाडी,टिकट काउन्टर र टहरा छन् । आन्तरिक आम्दानी बढाउने नाममा नगरपालिकाले यी संरचनाहरु निर्माण गरेको हो ।

साघुरो सडक त्यसमा पनि दुवैतर्फ व्यवसायिक संरचना निर्माणले सडक दुर्घटनाको जोखिम उत्तिकै वढेको छ । भने अर्को तर्फ सडकको सुन्दरता गुमेको छ । व्यवसायिको अटेरी र सडक छेउछाउका अव्यवस्थित संरचनाले बजारमा ट्राफिक जाम हुनथालेको जिल्ला ट्राफिक प्रमुख मित्रलाल ढकालले बताउनुभयो । नगरपालिकाले बजार क्षेत्रमा बनाएका व्यवसायिक टहरले दुर्घटना निम्ताउनुका साथै बजारको सुन्दरता पनि गुमेको उहाँले बताउनुभयो ।

सडकलाई व्यववस्थित गर्न ति संरचनाहरु हटाउन आफूले जनप्रतिनिधिलाई सुझाव दिएको उहाँको भनाई छ । फुटपाथ नै मिचर राखिएका सामाग्रीले पैदलयात्रीलाई समस्या छ । उहाँले भन्नुभयो ।

बेनीमा पछिल्लो समय सवारी सधान वढेका छन् । सडकमा बेथिति बढ्दा पार्किङ व्यवस्थापन गर्न चुनौती थपिएको ट्राफिक प्रमुख ढकालले बताउनुभयो । सडक छेउछाउका संरचना हटाउने हो भने बेनीको सुन्दरता पनि थपिन्थ्यो । हामीलाई पनि ट्राफिक व्यवस्थापन गर्न सहज हुन्थ्यो उहाँले भन्नुभयो ‘त्यस्ता संरचनाहरु हटाउन जनप्रतिनिधि र अन्य सरोकारवाला पक्षहरुले ध्यान दिनुपर्दछ ।’

बेनीको सडक गल्ली साघुरा छन् । त्यसमा व्यवसायीहरुले अटेरी गरेर फुटपाथमा सामाग्री राखेकाले समस्या उत्पन्न भएको बेनपा ८ का वडा अध्यक्ष रामकृष्ण बराइलीले बताउनुभयो ।

समस्यालाई समाधान गर्न उद्योग वाणिज्य संघको सहकार्यमा पहिला पनि पहल गरेको भएपनि कार्यन्वयनमा समस्या आएको उहाँले बताउनुभयो । सडकमा बेथिति बढेको स्विकारर्दै उहाँले भन्नुभयो ‘कार्यपालिकाको वैठक बसेर यसबारेमा चाँढै ठोस निर्णय गर्नेछौं ।’

७ नम्बर वडा भित्रको अतिक्रमण हटाउन वडाले पहल थालेको वडा अध्यक्ष राजेन्द्रकुमार श्रेष्ठले बताउनुभयो । सडक आसपासका ठेलागाडी र टहरा राख्ने अनुमितिको मिति सकिएको छ । सडक छेउछाउमा राख्ने गरी अब अनुमति नविकरण हुँदैन । म्याग्दी खोलाको तीरस्थित बहुउद्देश्यीय मैदानमा स्थानान्तरणको योजना उहाँले सुनाउनुभयो ।

ठेला गुडाउन दिएको हो वडा अध्यक्ष श्रेष्ठले भन्नुभयो ‘सडक छेउमा राख्नलाई दिएको होइन ।’ यो समस्या जनप्रतिनिधि आउन भन्दा पहिलाको हो । ठेलालाई व्यवस्थित गर्न म्याग्दी खोला तिरमा वनेको बहुउद्देश्यीय मैदानमा व्यवस्थित गर्ने नगरपालिकाको योजना भएको उहाँले बताउनुभयो । कतिपय पसलहरुलाई वाहिर राखिएका सामान हटाउन पत्र काटिएको छ ।

अव पनि उहाँहरुले अटेरी गरेमा सामान नै जफत गर्नेछौं । उहाँले भन्नुभयो । उहाँका अनुसार जिपपार्कलाई व्यवस्थि गर्ने गरी नगरपालिका अगाडि बढेको छ । नगरपालिका गेट अगाडीका टिकट काउन्टरहरु पनि हट्छन् । यी सवै समस्या समाधानका लागि नगरकार्यपालिकाले मलाई जिम्मा दिएको छ । उहाँले भन्नुभयो । सडक मापदण्ड मिचेर नगरपालिकाले राख्न दिएको सडक छेवैको टिकट काउन्टर

नगरभित्रका सडकलाई व्यवस्थित गर्ने दायित्व स्थानीय सरकारको भएको नगरपालिकाका इन्जिनियर बिमलरञ्जन कार्कीले बताउनुभयो । केही स्थानहरुमा समस्या आएको छ ।

सडक मापदण्ड मिचिएको छ । कतिपय स्थानमा व्यवसायिहरुले अटेरी गरेर सडक मिच्नुभएको छ उहाँले भन्नुभयो ‘नगरपालिकाले नतिजा आउने गरी निकट भविष्यमा सवै समास्याको समाधान गर्ने छ ।’ पछिल्लो समय अनुगमनको पाटो फितलो भएकाले पनि समस्या आएको उहाँको भनाई छ ।

फुटपाथको समस्या हटाउन ७ र ८ का वडाअध्यक्षहरुले पहल पनि गर्नुभएको छ । बहुउद्देश्यीय मैदानमा व्यवस्थित गर्ने पनि भनेका छौं । यसो गरियो भने अवरोध हट्छ ।सर्वसाधारणहरुलाई पैदल हिड्न समेत समस्या हुने गरी राखिएका ठेलागाडीसडकमा नै पसल गर्ने काम गर्नुहुँदैन । हामीले अनुगमन गरेर भनेका पनि छौं ।

केही अटेर गर्ने व्यवसायीहरु सँग छलफल गर्नुपर्ने आवश्यकता देखिएको उहाँले बताउनुभयो । अव्यवस्थित रुपमा बनाइएका टहरा र राखिएका ठेलागाडीलाई हटाउन नगरपालिकाले पहल थालिसकेको नगरप्रमुख हरिकुमार श्रेष्ठले बताउनुभयो । सवैको साथ र सहयोग मिलेमा सडकको अवरोध हटाउन सकिने उहाँको भनाई छ । नवबिकल्प साप्ताहिक पत्रिकामा प्रकाशित

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

पिताको वार्षिक पुण्य तिथिको अवसरमा विद्यालयलाई शैक्षिक पोशाक वितरण

बेनी । स्वर्गीय बुबाको वार्षिक पुण्य तिथिको अवसरमा पारेर म्याग्दीका एक पत्रकारले विपन्न बालबालिकालाई शैक्षिक पोशाक वितरण गर्नुभएको छ। पत्रकार हरिकृष्ण गौतमले स्वर्गीय पिता बालकृष्ण गौतमले अक्षर चिनेको बेनी नगरपालिका–५ पुलाडाँडास्थति चेतना…

thumbnail

बेनी नगरपालिकाले ल्यायो ७३ करोड २२ लाख रुपैयाँको बजेट, उत्पादन र शिक्षामा जोड

सभामा छलफलपछि संशोधनसहित बजेट आजै पारित म्याग्दी ।म्याग्दीको बेनी नगरपालिकाले आगामी आर्थिक वर्ष २०७९÷८० का लागि आज (शुक्रवार) आफ्नो बजेट, नीति तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गरेको छ । ‘कृषि, पर्यटन र पूर्वाधार, स्वच्छ,…

thumbnail

बेनी नगरपालिका –७ मा सम्मान र योजना प्राथमिकीकरण

बेनी । बेनी नगरपालिका–७, मा शनिबार आगामी आर्थिक वर्ष २०७९÷८० मा सञ्चालन हुने योजना प्राथमिकीकरण र सम्मान कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।नगरपालिका, प्रदेश र संघीय सरकारमा माग गर्ने योजना छनौटका लागि आयोजित…