बेनीमा आउँ पखलाको संक्रमण फैलियो,सतर्कता अपनाउन अनुरोध (भिडियो सहित )

म्याग्दी ,शुक्रबार भदौ ६ गते ।
म्याग्दीको बेनी बजारमा केहि दिन यता देखी आउँ पखलाको संक्रमण फैलिएको छ । मौसम बदलिए संगै पानीको मुहानमा फोहोर मिसिए पछि बजारमा आउँ पखलाको संक्रमण फैलिएको बेनी अस्पतालले जनाएको छ ।

गर्मिको समयमा बढी बर्षातका कारण पानीमा फोहोर मिसिएकाले आउँ पखलाको संक्रमण फैलिएको बेनी अस्पतालका मेडिकल जनरलिष्ट डाक्टर नवराज बास्ताकोटीले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार बर्षायामको समयमा बढी पानी पर्ने भएकाले पिउने पानीका मुहानमा फोहोर मिसिएकाले आउँ पखलाको संक्रमण फैलिएको हो ।

ल्याब परिक्षण गर्दा विरामीमा रगतमासि संग सम्बन्धीत हिस्टोलिटिका जिवाणु भेटिएको डाक्टर बास्ताकोटीले बताउनुभयो । फोहोर पानी र खानेकुराका कारण आउँ पखलाको संक्रमण हुने उहाँको भनाई छ । अस्पतालमा आउने आउँ पखला संक्रमित विरामीहरुमा हिस्टोलिटिका जिवाणु भेटिएको र एक संक्रमित विरामीको मृगौलामा समेत समस्या देखिएकाले भर्ना गरी उपचार थालिएको बताउनुभयो । दैनिक १५ देखी २० जना विरामीलाई अस्पतालमा भर्ना गरी उपचार गर्नुपर्ने अवस्था रहेको उहाँले भन्नुभयो ।

बेनी नगरपालिका ७ ,८ मा बढी यो आउँ पखला संक्रमणको विरामी अस्पताल आउने गरेको उहाँले जानकारी दिनुभयो । आउँ पखला संक्रमण हुँदा विरामीलाई वाकवाकी लाग्ने ,विरामीको दिसामा रगतमासी देखिने र विरामीलाई कडा खालको ज्वरो आउने जस्ता लक्षण देखिने डाक्टर वास्ताकोटीले जानकारी दिनुभयो ।

आउँ पखला नियन्त्रणका लागि विशेषगरी सरसफाईमा ध्यान दिनुपर्ने डाक्टर बास्ताकोटीले बताउनुभयो । बर्षायाममा बढी यो रोग फैलिने भएकाले मुहानका पानि सफा राख्ने ,घर वरीपरी सफा गर्ने र खानेपानी उमालेर पिउन मात्र सकेमा आउँ पखला संक्रमणबाट बच्न सकिने उहाँले सुझाव दिनुभयो ।

सुरुमा दुई चार जना विरामी मात्र अस्पतालमा आएपछि त्यसपछि दैनिक २०–२५ जना विरामी अस्पतालमा आउने गरेको अस्पतालका सुचना अधिकारी प्रकाश सुवेदीले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार २ गते ४ जना,३ गते १३ जना ,४ गते १२ जना र ५ गते १२ जना विरामी आएको र ४ गते २० देखी २५ र ५ गते ३५ देखी ४० जना सामान्य संक्रमणका विरामी आउने गरेका छन् ।
दैनिक २० देखी ३० जना विरामी ओपिडीमा आउने गरेको बताउँदै सामान्य संक्रमित विरामीहरुलाई औषधी दिएर पठाउने गरेको र बढी संक्रमित विरामीलाई भर्ना गरी उपचार गरी घर पठाउने गरेको सुचना अधिकारी सुवेदीले बताउनुभयो ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

पिताको वार्षिक पुण्य तिथिको अवसरमा विद्यालयलाई शैक्षिक पोशाक वितरण

बेनी । स्वर्गीय बुबाको वार्षिक पुण्य तिथिको अवसरमा पारेर म्याग्दीका एक पत्रकारले विपन्न बालबालिकालाई शैक्षिक पोशाक वितरण गर्नुभएको छ। पत्रकार हरिकृष्ण गौतमले स्वर्गीय पिता बालकृष्ण गौतमले अक्षर चिनेको बेनी नगरपालिका–५ पुलाडाँडास्थति चेतना…

thumbnail

बेनी नगरपालिकाले ल्यायो ७३ करोड २२ लाख रुपैयाँको बजेट, उत्पादन र शिक्षामा जोड

सभामा छलफलपछि संशोधनसहित बजेट आजै पारित म्याग्दी ।म्याग्दीको बेनी नगरपालिकाले आगामी आर्थिक वर्ष २०७९÷८० का लागि आज (शुक्रवार) आफ्नो बजेट, नीति तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गरेको छ । ‘कृषि, पर्यटन र पूर्वाधार, स्वच्छ,…

thumbnail

बेनी नगरपालिका –७ मा सम्मान र योजना प्राथमिकीकरण

बेनी । बेनी नगरपालिका–७, मा शनिबार आगामी आर्थिक वर्ष २०७९÷८० मा सञ्चालन हुने योजना प्राथमिकीकरण र सम्मान कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।नगरपालिका, प्रदेश र संघीय सरकारमा माग गर्ने योजना छनौटका लागि आयोजित…