बेनि नगरपालिका म्याग्दी राजनिति राष्ट्रिय समाचार समाज

दलित समुदायमा पहिचान ,पहुँच र प्रतिनिधित्वको अभाव ः प्रजिअ ढकाल

अमित विश्वकर्मा
बेनी ,शनिबार असार १३ गते ।

म्याग्दी सदरमुकाम बेनीमा नेपालमा छुवाछुतको विकासक्रम र निराकरणका उपायहरुको विषयमा संरकारवालाहरुसंग अन्तरक्रिया कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । संयुक्त राजनितिक दलित संघर्ष समिति म्याग्दीको आयोजना ,दलित युवा सञ्जालको सह–आयोजना र बेनी नगरपालिकाको आर्थिक सहयोगमा शनिबार सो कार्यक्रम सम्पन्न भएको हो ।


कार्यक्रममा प्रमुख जिल्ला अधिकारी ज्ञाननाथ ढकालले दलित समुदायमा पहिचान ,पहुँच र प्रतिनिधित्वको अभाव भएकोले राज्यका हरेक संयन्त्रमा प्रतिनिधित्व पु¥याउनका लागि सरकारले दिँदै आएको आरक्षणलाई थप प्रभावकारी ढंगले लागु गर्नुेपर्ने बताउनुभयो ।

छुवाछुत मुक्त समाज निर्माणमा अवका कार्यधार के हुने ? भन्ने सवालमा प्रजिअ ढकालले भन्नुभयो ,‘विभेद गर्ने संस्कृतीको विषय भएकोले संस्कार परिवर्तन गर्नु आजको आवश्यकता हो ।’ पिछडिएका दलित समुदायका लागि स्थानीय तहहरुले शसक्तीकरणका कार्यक्रमहरु संचालन गर्नुेमा उहाँले जोड दिनुभयो । ‘छुवाछुतको जरो जहाँ छ त्यहाँ पुगेर सचेतनाका कार्यक्रमहरु संचालन गर्न दलित अधिकार कर्मीहरहरुलाई आग्रह गर्दछु ’,–प्रजिअ अधिकारीले थप्नुभयो,‘पण्डित ,पुरोहित र सम्पुर्ण गैरदलितहरुलाई एकै ठाउँमा राखेर सकरात्मक दृष्टिकोणबाट सचेतनाका कार्यक्रमको आयोजना गर्नुस्, आवश्यक समन्वयका लागि म पनि तयार छु ।’

जिल्ला प्रहरी कार्यालय म्याग्दीका प्रहरी नायव उपरिक्षक किरणजंग कुवँरले दलितसंग सम्बन्धीत घटनाहरुलाई निष्पक्ष छानविन गर्न र दोषीलाई कारबाही गर्न म्याग्दीको प्रहरी प्रशासन तत्पर र कतिबद्ध रहेको बताउनुभयो । दलित मुक्ती संगठनका केन्द्रीय सदस्य टेक बहादुर विश्वकर्माले राज्यको निर्णायक तहमा दलित समुदायको उपस्थिती हुन नसक्दा दलितका मुद्धाहरु प्रभावकारी कार्यान्वयन हुन नसकेको बताउनुभयो ।

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

यसैगरी कार्यक्रममा सामाजिक अध्यता चन्द्रमणी सापकोटाले नेपालमा छुवाछुतको विकासक्रम र निराकरणका उपायहरुको बिषयमा कार्यपत्र प्रस्तुत गर्नुभएको थियो । सो कार्यपत्र माथि दलित युवा सञ्जालका केन्द्रीय अध्यक्ष पुष्कर विश्वकर्मा , जिल्ला समन्वय अधिकारी ज्ञानराज कोइराला ,नागरिक समाजका अध्यक्ष सुदर्शन कुमार श्रेष्ठ,जिल्ला बार एसोसियसनका अध्यक्ष चिरञ्जीवि शर्मा , जिल्ला अदालत,म्याग्दीका श्रेष्तेदार खिलप्रसाद बुर्लाकोटी ,म्याग्दी बहुमुखी क्याम्पसका प्रमुख गोरख बहादुर जिसि र प्याव्सन म्याग्दीका सल्लाहकार राजकुमार थापाले टिप्पणी गरेका थिए ।

????????????????????????????????????


उक्त अन्तरक्रिया कार्यक्रम संघर्ष समिति म्याग्दीका संयोजक याम किसानको अध्यक्षता , दलित युवा सञ्जाल म्याग्दीका सदस्य भोजबहादुर थापा किसानको स्वागत र संजालका संयोजक किसान विश्वकर्माकाे संचालनमा सम्पन्न भएको थियोे ।

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

म्याग्दीमा थप ९ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि

बेनी ।म्याग्दीमा थप ९ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । विभिन्न देशबाट आएर जिल्लाको बेनी स्थित क्वारेन्टाइनमा बसेका ९ जनामा कोरोना संक्रमण देखिएको हो । पीसिआर परिक्षण गर्दा ९ जनामा कोरोना…

thumbnail

पिपलबोट युवा क्लबद्वारा मृगौला रोगी घर्तीलाई आर्थिक सहयोग हस्तान्तरण

अमित बिश्वकर्मा, बेनी । बिशेष घर्ती बचाउँ अभियान संचालन गरिरहेको पिपलबोट युवा क्लब जलजला- ३ पर्बत बेनीले १ लाख ३० हजार ७ सय ५९ रुपैयाँ सहयोग रकम हस्तान्तरण गरेको छ । श्याम…

thumbnail

बाढी पहिरो पीडितका लागी म्याग्देली युवा आवाजद्वारा दुई लाख रुपैयाँ सहयोग

बेनी ,आइतबार असार २७ गते ।स्वदेश तथा बिदेशमा रहेका स्वतन्त्र म्यादीका युवाहरूको सामाजिक संजालको समुह म्यादेली युवा आवाजले म्याग्दीका बाढी पहिरो पीडितको राहतका लािग दुई लाख रुपैयाँ सहयोग गरेको छ । समुहका…

Write a Reply or Comment