मुख्य समाचार म्याग्दी म्याग्दी न्युज विशेष रघुगंगा गाउँपालिका राष्ट्रिय समाचार

गाउँसभाको बहुमतबाट बेगमा अस्पताल बनाउने निर्णय

म्याग्दी । म्याग्दीको रघुगंगा गाउँपालिकाले वडा नम्बर १ बेगमा अस्पताल बनाउने भएको छ । बुधबार सम्पन्न नवौं गाउँसभामा बहुमतबाट गाउँपालिकामा विवादीत बनेको १० शैयाको आधारभुत अस्पताल बनाउने निर्णय भएको हो । बेग स्वास्थ्य चौकी स्तरोन्नती गरी अस्पताल बनाउने भएको गाउँपालिकाले जनाएको छ ।

संघिय सरकार मार्फत निर्माण हुन लागेको अस्पताल भवन बनाउनका लागि गाउँपालिकाको केन्द्र मौवाफाँट, रघुगंगा–३ पिप्ले स्वास्थ्य चौकी र बेग स्वास्थ्य चौकीलाई स्तरोन्नती गर्ने बारेमा विवाद भएपछि गाउँसभा मार्फत स्थानको टुंगो लगाईएको हो ।ठाउँको विवादका कारण मङ्सिर १५ गते तय गरिएको अस्पताल शिलान्यास कार्यक्रम हुन सकेको थिएन ।

तीन स्थानलाई विकल्पका रुपमा अघि सारेर गाउँसभामा सहभागी गाउँसभा सदस्यहरुको बहुमतबाट बेगमा अस्पताल निर्माण गर्ने निर्णय भएको प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत अमृत सुवेदीले जानकारी दिनुभयो । गाउँपालिकामा कायम ४२ जना गाउँसभा सदस्यमध्ये सभामा ३५ जनाको उपस्थिती रहेको थियो ।अस्पतालको स्थान छनौटको मतदानमा सहभागी ३० जनामध्ये २६ जनाले बेग स्वास्थ्य चौकी र ४ जनाले मौवाफाँटको पक्षमा मत जाहेर गर्नुभएको थियो । बहुमतबाट स्थान छनौट गर्ने निर्णयमा वडा नम्बर ३ पिप्लेका वडा अध्यक्ष जिवनकुमार मल्ल सहित पिप्लेका ३ जना जनप्रतिनिधिले फरकमत राख्नुभएको छ । मतदा प्रक्रियामा बराबर मत नपरेपछि गाउँपालिका अध्यक्ष भवबहादुर भण्डारी र उपाध्यक्ष कमला तिलिजाले मत जाहेर गर्न नपरेको बताईएको छ ।

सो गाउँसभाले वडा नम्बर ३ लाई दुई वटा वडामा कायम गर्न समेत सिफारिस गर्ने निर्णय गरेको छ । वडा ३ को मालिका, अक्षता, कलेजाबाङ, फुलवारी, मौवाफाँट र कुदबाङ क्षेत्रलाई समेटेर नयाँ वडा कायम गर्न प्रदेश सरकार मार्फत संघिय सरकारलाई अनुरोध गर्ने निर्णय गरेको गाउँपालिका अध्यक्ष भबहादुर भण्डारीले जानकारी दिनुभयो । त्यसैगरि गाउँपालिकाको केन्द्र मौवाफाँटदेखि रघुगंगा नदिबाट पारि रहेका भुगोललाई समेटेर थप नयाँ गाउँपालिका बनाउनको लागि समेत अनुरोध गर्ने निर्णय गाउँसभाले गरेको छ । वडा नम्बर ५ झिँ, वडा नम्बर ६ पाखापानी र वडा नम्बर ८ को कुइनेबस्तीलाई समेटेर पाखापानीमा केन्द्र रहने गरि नयाँ गाउँपालिका माग गर्ने निर्णय भएको छ ।

गाउँसभाले मौवाफाँटमा व्यवस्थापन भैरहेको जग्गामा प्रशासकिय भवन निर्माण कार्यलाई अघि बढाउने निर्णय समेत गरेको छ । भवन निर्माणमा जिल्ला समन्वय समिति मार्फत रु ६० लाख बजेट विनियोजन भएको छ भने चालु आर्थिक बर्षमै गाउँपालिकाले रु २० लाख बजेट उपलब्ध गराएको छ । प्रमुख प्रशासकिय भवन निर्माणमा प्रदेश सरकारले रु १ करोड उपलब्ध गराउने प्रतिबद्धता जनाएको छ भने संघिय मामिला मन्त्रालयले रु ९ करोड सम्म बजेट उपलब्ध गराउन सक्ने गरि कार्यविधि बनाएको छ ।

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले डेढ वर्षअघि एक स्थानीय तह एक अस्पताल कार्यक्रमअन्तर्गत रघुगङ्गा–१ बेगलाई छनोट गरेको थियो । २०७७ साल कात्तिक २० गतेको कार्यपालिका बैठकले सबै पालिकावासीलाई सेवा लिन पायक पर्ने र सहज हुने भएकाले पिप्ले स्वास्थ्य चौकीलाई स्तरोन्नति गर्दै गाउँपालिकाको केन्द्रमा व्यवस्थापन गरेको जग्गामा १० श्यया क्षमताको अस्पताल बनाउने निर्णय गरेको थियो । गाउँपालिकाको केन्द्र मौवाफाँटमा अस्पताल बनाउने आशयले निर्णय गरिए पनि स्वास्थ्य मन्त्रालयले पछिल्लो पटक अस्पतालमा स्तरोन्नति हुने स्वास्थ्य चौकीको सूचीमा पिप्ले स्वास्थ्य चौकीलाई राखेको थियो ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

मुख्यमन्त्री कप प्रदेश स्तरीय महिला भलिबल बिजेता टिमलाई गृह जिल्ला म्याग्दीमा भव्य सम्मान ( भिडिओ/फोटो फिचर )

म्याग्दी । कास्कीको पोखरा रंगशालामा सम्पन्न मुख्यमन्त्री कप प्रदेश स्तरिय महिला भलिबल प्रतियोगितामा विजेता बनेको म्याग्दी महिला भलिबल टोलीलाई गृहजिल्लामा सम्मान गरिएको छ । जिल्ला भलिबल संघ ,म्याग्दीको आयोजनामा खेलाडीलाई पञ्चेबाजा घन्काउदै…

thumbnail

प्रतिनिधिसभा पुनर्स्थापना पछि म्याग्दीमा विजय उत्सव

म्याग्दी । प्रतिनिधिसभा पुनस्र्थापना भएको खुसियालीमा नेकपाको प्रचण्ड–माधव समूहले बेनीमा विजय जुलुस सहित उत्सव बनाएका छन् । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले संसद विघटन गर्ने घोषणाको विरुद्धमा चरणबद्ध आन्दोलनमा उत्रिएको नेकपाको सो समूहले…

thumbnail

नेपालमा ९४ मा कोरोना संक्रमित थपिए

बेनी । नेपालमा थप ९४ जनामा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि भएको छ। बुधबार स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले दिएको जानकारी अनुसार पछिल्लो २४ घन्टामा ९४ जनामा कोरोना पुष्टि भएको हो।योसहित नेपालमा कोरोना संक्रमितको…