मराङको ठूलोखोलामा नवनिर्मित झोलुङ्गे पुलको उद्घाटन

प्रताप बानियाँ /म्याग्दी, शनिबार जेठ २५गते । पश्चिम म्याग्दीको धवलागिरी गाउँपालिका–६, मराङको मराङ बेंसीस्थित रहेको ठूलोखोलामा नवनिर्मित झोलुङ्गे पुलको उद्घाटन भएको छ । ठूलोखोला झोलुङ्गे पुल निर्माण उपभोक्ता समितिको आयोजनामा बिहीबार एक समारोहबीच पुलको उद्घाटन तथा सार्वजनिक लेखापरीक्षण गरिएको हो ।

धवलागिरी गाउँपालिका र झोलुङ्गे पुल क्षेत्रगत कार्यक्रमबाट टिबिएसयु पोखराको आर्थिक सहयोग तथा मिलन म्याग्दीको प्राविधिक–सामाजिक सहयोगमा पुल निर्माण गरिएको छ । ३० लाख ५२ हजार दुईसय ३१ रुपैयाँ स्टिमेट लागत रहेको झोलुङ्गे पुल निर्माणमा गाउँपालिकाले २० लाख ५४ हजार पाँचसय ८८ र केन्द्रीय अनुदान स्वापमार्फत सातलाख ३० हजार नौसय ३० रुपैयाँ तथा स्थानीय जनश्रमदान ६१ हजार ४४ रुपैयाँ रहेको थियो ।

मराङ बेंसीको ठूलोखोलामाथि निर्माण गरिएको पुलको लम्बाई ५६ मिटर रहेको छ भने चौडाई १ मिटर ६ सेन्टीमिटर छ । यस्तै खोला बौलाउने ठाउँदेखि उचाई ७ दशमलव ८८ मिटर रहेको पुलको भारवहन क्षमता भने २२ दशमलव ४ टन रहेको क्षेत्रीय प्राविधिक सहयोग प्रदायक (आरटिएपि) पोखराका प्राविधिक अधिकृत श्रीधर भण्डारीले जानकारी दिए । उनका अनुसार गत फागुन २६ गतेबाट निर्माण सुरु गरिएको झोलुङ्ग पुलको यही जेठको १४ गते निर्माणसम्पन्न गरिएको थियो । पुल निर्माणका क्रममा कुल २ हजार २६ दिन रोजगारी सिर्जना भएको छ ।

नवनिर्मित झोलुङ्गे पुलको उद्घाटन गर्दै धवलागिरी गाउँपालिकाका अध्यक्ष थमसरा पुनले गाउँपालिकामार्फत एक गाउँबाट अर्को गाउँ जोड्न झोलुङ्गे पुल निर्माणलाई प्राथमिकता दिइएको बताइन् । उनले गतवर्ष खोलामा आएको बाढीपहिरोका कारण पुल बगाएको हुँदा गाउँपालिका र विभिन्न सरोकारवाला निकायको सहयोग तथा स्थानीयको सक्रियतामा छोटो समयमै झोलुङ्गे पुल निर्माणसम्पन्न भएको बताएकी छिन् । धवलागिरी–६, मराङका वडा अध्यक्ष राधाराम उपाध्यायले ठूलो मेहेनतका साथ पुल निर्माण गरिएको हुँदा यसमा स्थानीयले पनि साथ दिएको बताए ।

कार्यक्रममा मिलन म्याग्दीका कार्यकारी निर्देशक दिवाकुमारी पुन र आरटिएपि पोखराका प्राविधिक अधिकृत श्रीधर भण्डारीले नवनिर्मित झोलुङ्गे पुलको नियमित रुपमा मर्मतसम्भार गर्न स्थानीयवासीलाई सुझाव दिएका छन् । कार्यक्रमको अवसरमा पुल निर्माणमा जग्गा उपलब्ध गराउने जग्गादाताहरु विरबहादुर गर्बुजा, जितबहादुर गर्बुजा, श्रीप्रसाद गर्बुजा, नरमाया गर्बुजा, गौप्रसाद गर्बुजा र पुल बनाउने मुख्य डकर्मीलाई अबिर लगाई दोसल्ला ओढाएर सम्मान गरिएको थियो ।

कार्यक्रम ठूलोखोला झोलुङ्गे पुल निर्माण उपभोक्ता समितिका अध्यक्ष चक्रबहादुर पुनको अध्यक्षता, सचिव प्रेमलाल उपाध्यायको स्वागत र प्रगति युवा क्लबका सदस्य सुमन जुग्जालीको सञ्चालनमा सम्पन्न भएको थियो । कार्यक्रममा सचिव उपाध्यायले सार्वजनिक लेखापरीक्षणसम्बन्धी प्रतिवेदन प्रस्तुत गरेका थिए ।

मराङको ठूलोखोलामा पक्की झोलुङ्गे पुल निर्माणपछि धवलागिरी–६, मराङ, ५ मल्कबाङ र रघुगंगा गाउँपालिका–८, कुईनेमङ्गलेका स्थानीयवासिन्दालाई आवतजावत गर्न सहज भएको छ । गत भदौ २५ गते राती वर्षाका कारण ठूलोखोलामा खसेको पहिरो र बाढीले यसअघि काठेपुल बगाउँदा स्थानीयलाई आवतजावतमा समस्या भएको थियो ।

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

धवलागिरी गाउँपालिकाको ४० करोड ४९ लाख ४९ हजार रुपैयाँ बजेट पारित

म्याग्दी । म्याग्दीको धवलागिरी गाउँपालिकामा कुल  ४० करोड ४९ लाख ४९ हजार रुपैयाँको बजेट पारित भएको छ । गाउँपालिकाको केन्द्र मुनामा सम्पन्न १६ औँ गाउँ सभामा अध्यक्ष प्रेमप्रसाद पुनले प्रस्तुत गर्नुभएको आगामी…

thumbnail

दुर्गम खाम्लामा सडक पुग्यो

म्याग्दी । म्याग्दीको दुर्गम धवलागिरि गाउँपालिका –४, स्थित खाम्लामा सडक पुगेको छ । यस क्षेत्रमा निर्माण हुने तीनवटा जलविद्युत आयोजनाले संयुक्त रुपमा मालिका गाउँपालिका –७, खारादेखि खाम्लासम्म १० किलो मिटर सडकको ट्रयाक…

thumbnail

धवलागिरी गाउँपालिकामा आइतबार बिदा नहुने

बेनी ।म्याग्दीको धवलागिरी गाउँपालिकाले आईतबार सार्वजनिक विदा नदिने भएको छ ।मुनामा गाउँपालिका अध्यक्ष प्रेमप्रसाद पुनको अध्यक्षतामा सोमबार बसेको कार्यपालिकाको पहिलो बैठकलले गाउँपालिकाकाको कार्यालय, वडा कार्यालय र विद्यालय शनिबार बाहेक आईतबार देखि शुक्रबारसम्म…