इथियोपियाका प्रधानमन्त्री अहमदलाई यस बर्षको नोबेल शान्ति पुरस्कार

काठमाण्डौ ,शुक्रबार असोज २४गते ।
यस वर्षको नोबेल शान्ति पुरस्कार इथियोपियाका प्रधानमन्त्री अबी अहमद अलीलाई प्रदान गरिएको छ । छिमेकी देश इरिट्रियासँगको सीमा विवाद साम्य पारेर शान्ति र अन्तर्राष्ट्रिय सहकार्यमा सहयोग पुर्‍याएबापत प्रधानमन्त्री अहमदलाई शान्ति पुरस्कार प्रदान गरिएको नर्वेको नोबेल कमिटीले बताएको छ ।

इरिट्रिया स्वतन्त्र भैसकेको केही वर्षपछि सन् १९९८ मा दुई देशबीच युद्ध नै भएको थियो । पूर्वी अफ्रिकाका छिमेकी राष्ट्रबीच दुई दशक लामो सीमा विवाद रहँदै आएको थियो । दुई देशबीचको विवाद अन्त्य गर्न महत्वपूर्ण भूमिका खेलेका कारण उनी पुरस्कारको हकदार भएको नोबेल कमिटीले जनाएको छ ।

सत्ता सम्हालेपछि अहमदले राजनीतिमा महिलाहरुको भूमिका बढाउने पहल पनि गरेका थिए । उनले आफ्नो सरकारमा २० मन्त्री पदमध्ये आधा सिटमा महिलाहरुलाई नियुक्त गरेका थिए, जसमा देशको पहिलो महिला रक्षा मन्त्री पनि थिइन् ।

अप्रिल २०१८ मा अबी अहमद प्रधानमन्त्री बनेपछि उनले इरिट्रियासँग शान्ति वार्ता फेरि सुरु गर्ने चाहेको बताएका थिए । जुलाई २०१८ मा यी दुई देशबीच शान्ति सम्झौतामा हस्ताक्षर भएको थियो ।

सन् २००२ मा अन्तर्राष्ट्रिय सीमा आयोगको मध्यस्थताको फैसला स्वीकार गर्नु नै उनको सफलताको एउटा महत्वपूर्ण आधार थियो । उज्यालो

सम्बन्धित समाचार

thumbnail

वार्ताबाट युक्रेन युद्ध टुङ्ग्याउन प्रधानमन्त्री मोदीको सुझाव

एजेन्सी । भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले आर्थिकरूपमा सम्पन्न देशहरूको समूह (जी सेभेन) को बैठकमा युक्रेन द्वन्द्व वार्ता र कूटनीतिक माध्यमबाट खाज्नुपर्नेमा जोड दिनुभउको छ । ‘प्रधानमन्त्री मोदीले युक्रेन युद्धबारे भारतको अडान स्पष्ट…

thumbnail

राजधानी टोकियो आसपासमा वत्ती निभाउन जापान सरकारको आग्रह

काठमाडौं । जापान सरकारले राजधानी टोकियोसहित आसपासका बासिन्दालाई कम वत्ती बाल्न आग्रह गरेको छ । गर्मीका कारण माग बढेकाले आपूर्तिमा समस्या आउने भन्दै आर्थिक, व्यापार तथा उद्योग मन्त्रालयले अनावश्यक वत्तीहरु निभाउन आग्रह…

thumbnail

दक्षिण अफ्रिकाको नाइटक्लबमा मृत भेटिए १७ जना

एजेन्सी । दक्षिण अफ्रिकाको एक नाइटक्लबमा १७ जना मानिस मृत फेला परेका छन्।समाचार संस्था रोयटर्सका अनुसार दक्षिण सहर इस्ट लन्डनमा आइतबार बिहान नाइटक्लबमा उनीहरू मृत भेटिएका हुन्।मृत्यु हुनेहरू १८ देखि २० वर्षसम्मका…